Jakie kosmetyki samochodowe do karoserii warto mieć, aby zadbać o swoje auto?

Kosmetyki kojarzą nam się jednoznacznie z pielęgnacją ciała. Aby nasza skóra była gładka i piękna, korzystamy z różnego rodzaju kremów, emulsji oraz innych produktów pielęgnacyjnych. Twórcy kosmetyków do karoserii odkryli, że w nieco podobny sposób można zadbać właśnie o ten element samochodu. Czysta i zadbana karoseria sprawia, że auto wygląda jak nowe, co podnosi jego wartość oraz przyjemność z jazdy. Jakich kosmetyków do samochodu warto zatem używać?

Jaki środek do konserwacji lakieru samochodowego?

Kosmetyki samochodowe są określane również mianem chemii samochodowej. Warto zaznaczyć, że tego typu produkty są przeznaczone zarówno do użytku amatorskiego, jak i w profesjonalnych warsztatach samochodowych.

Aby karoseria samochodu była utrzymana w jak najlepszym stanie, warto stosować po każdym jego myciu takie preparaty, jak woski oraz sealanty. Dzięki nim lakier zyskuje dodatkową warstwę hydrofobową, która zapewnia mu wspaniały blask, ale również dodatkową ochronę przed uszkodzeniami.

Coraz częściej stosowane są także kosmetyki samochodowe, które wykorzystuje się w celu regeneracji lakieru, a więc usuwania drobnych rys. Do konserwacji karoserii wykorzystuje się również tzw. quick detailery, czyli środki wzmacniające powłokę ceramiczną, które dodatkowo przedłużają jej trwałość.

Co zrobić, żeby lakier na samochodzie się błyszczał

Aby lakier naszego samochodu prezentował się naprawdę pięknie, należy o niego odpowiednio dbać. Oczywiście warto zacząć od mycia. Do wykonania tego pierwszego kroku zalecamy wykorzystać specjalne szampony samochodowe, które świetnie radzą sobie z usuwaniem specyficznych zanieczyszczeń drogowych.

Następnie należy wykorzystać cleanery oraz odtłuszczacze, które poradzą sobie nawet z drobnymi zanieczyszczeniami, które pozostały na karoserii po myciu samochodu i z czasem mogą zacząć wnikać w lakier, uszkadzając go.

Kolejne kroki polegają na wykorzystaniu opisanych powyżej kosmetyków samochodowych, które nie tylko konserwują lakier, ale nadają mu także wspaniały blask.

Czym zabezpieczyć lakier po myciu

Jak już wspomnieliśmy, do zabezpieczania lakieru, stosuje się quick detailery oraz woski i sealanty. Warto jednak nieco szerzej opisać zwłaszcza te ostatnie produkty i sposób ich działania, gdyż ich nazwa może być wielu osobom nieznana.

Sealanty to inaczej woski syntetyczne, dzięki którym lakier nabiera wyjątkowego połysku, a jego barwa staje się głębsza. Działanie tego typu środków polega również na tym, że zabezpieczają karoserię przed negatywnym działaniem promieni słonecznych, deszczu oraz innych czynników, na które narażone są samochody.

Odpowiadając na pytanie o sposoby konserwacji samochodów, warto zwrócić uwagę na to, że niezbędne jest również regularne czyszczenie oraz zabezpieczanie innych części tych pojazdów. Należy zatem zwrócić uwagę także na takie środki chemii motoryzacyjnej, jak zmywacz do hamulców, odrdzewiacz, czy płynny smar.