Silikony budowlane

Silikon to potoczna nazwa grupy syntetycznych polimerów krzemoorganicznych, zbudowanych głównie z polisiloksanów i żywic silikonowych. W budownictwie najczęściej stosowane są silikony elastomeryczne, czyli silikony acetatowe. Są one elastyczne, odporne na wodę, wilgoć, promieniowanie UV, grzyby, pleśnie i środki chemiczne, a także łatwe w użyciu. Ze względu na swoje właściwości, silikony znajdują szerokie zastosowanie w budownictwie, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków. Dostępne są w różnych kolorach, dzięki czemu można je dopasować do elewacji czy innych elementów wykończeniowych.

Rodzaje silikonów

Ze względu na swoje właściwości i zastosowania, silikony budowlane dzieli się na kilka głównych typów:

  • silikon uniwersalny  to najpopularniejszy produkt, które można stosować do różnych prac: uszczelniania i klejenia;
  • silikon akrylowy — łatwy w aplikacji i szybkoschnący, ale jest mniej odporny na czynniki zewnętrzne niż produkt acetatowy;
  • silikon sanitarny  jest odporny na grzyby i pleśnie, dlatego doskonale nadaje się do stosowania w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności, np. w łazienkach i kuchniach;
  • silikon wysokotemperaturowy wytrzymuje wysokie temperatury, dlatego stosowany jest do uszczelniania elementów narażonych na działanie ciepła, np. kominków i pieców;
  • silikon bezbarwny stosowany do tworzenia połączeń w elementach przezroczystych, np. w szklanych witrynach;
  • silikon uszczelniający wykorzystywany  jest do uszczelniania połączeń między dwoma elementami;
  • silikon do drewna przeznaczony do klejenia i uszczelniania drewnianych elementów;
  • silikon do betonu, który doskonale przyczepia się do powierzchni betonowych, zapewniając mocne i trwałe połączenia.

Wybór odpowiedniego rodzaju silikonu zależy od rodzaju wykonywanej pracy i warunków użytkowania.

Silikony — zastosowanie

Silikon, którego alternatywą jest akryl budowlany to niezwykle wszechstronny materiał, a jego unikalne właściwości czynią go nieodzownym elementem w wielu różnych sytuacjach. Bardzo często wykorzystywany jest w budownictwie. Silikon szybkoschnący oraz klasyczny doskonale sprawdzają się do uszczelniania połączeń między różnymi elementami konstrukcyjnymi, chroniąc przed przedostawaniem się wody, wilgoci i powietrza. Stosuje się go w tym celu m.in. w: oknach, drzwiach, fugach w płytkach, przy montażu luster i akwariów, a także do wypełniania pęknięć.

Silikony wykorzystuje się również do izolacji termicznych i akustycznych, zapewniając komfort cieplny i ograniczając hałas, do uszczelniania dachów oraz hydroizolacji fundamentów.

Produkt ten może być również stosowany do drobnych napraw i renowacji, uszczelniania pęknięć, uzupełniania ubytków i maskowania niedoskonałości. Silikon neutralny bezbarwny lub kolorowy świetnie sprawdza się do montażu elementów dekoracyjnych i zabezpieczania powierzchni przed czynnikami zewnętrznymi.

Na co zwrócić uwagę, kupując silikon?

Wybierając silikon, należy zwrócić uwagę na kilka kluczowych czynników, które sprawią, że prace z jego użyciem będą przebiegały sprawniej, a efekt będzie zadowalający. Pierwszym, kluczowym, aspektem jest rodzaj silikonu. Te uniwersalne nadają się do ogólnego stosowania, uszczelniania i klejenia różnych materiałów, w wielu przypadkach należy jednak użyć produktu specjalistycznego: sanitarnego, wysokotemperaturowego czy silikonu do uszczelek.

Ważne są także kolory silikonów, by dopasować produkt do barwy uszczelnionych elementów lub powierzchni. Popularne są silikon: biały, czarny, szary i transparentny.

Kolejny ważny aspekt to to ile schnie silikon. Czas ten może się różnić w zależności od jego rodzaju i składu. Należy wybrać produkt dopasowany do potrzeb i warunków pracy.

Warto także pamiętać, że silikony przeznaczone są do stosowania w określonym zakresie temperatur. Należy wybrać ten, który może być stosowany w temperaturze panującej podczas aplikacji i eksploatacji, np. silikon uszczelniający na zewnątrz, gdy prace będą przeprowadzane na świeżym powietrzu.