Na rynku dostępne są dwa główne rodzaje silikonów: sanitarny i uniwersalny. Choć na pierwszy rzut oka mogą wydawać się identyczne, różnią się istotnymi właściwościami, które decydują o ich zastosowaniu. Który z nich wybrać? Czy silikon uniwersalny sprawdzi się w łazience? Rozwiejemy wszelkie wątpliwości i podpowiemy, jak dobrać odpowiedni produkt do swoich potrzeb.
Silikon uniwersalny — najważniejsze cechy
Silikon uniwersalny to rodzaj uszczelniacza, który charakteryzuje się szerokim zakresem zastosowań. Jak sama nazwa wskazuje, jest to produkt, który sprawdzi się w wielu sytuacjach, zarówno podczas drobnych napraw, jak i większych remontów. Wynika to z faktu, że dzięki swojej uniwersalnej formule, dobrze przylega do wielu materiałów, takich jak:
- szkło,
- ceramika,
- glazura,
- drewno,
- metal,
- niektóre tworzywa sztuczne.
Tworzy trwałe i elastyczne uszczelnienia, a z jego użyciem poradzi sobie nawet laik, ponieważ jest łatwy w aplikacji i szybko się utwardza. W jakich konkretnych sytuacjach warto go wykorzystać?
Do czego służy silikon uniwersalny?
Silikon uniwersalny wykorzystać można w wielu pracach remontowo-budowalanych. Zalicza się do nich m.in.:
- uszczelnianie wszelkiego rodzaju szczelin, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków,
- uszczelnianie elementów instalacji wentylacyjnych oraz klimatyzacyjnych,
- spoinowanie ścianek,
- wypełnianie fug między różnymi materiałami,
- klejenie, np. listew czy elementów dekoracyjnych.
Czy silikon uniwersalny nadaje się do łazienki?
Chociaż silikon uniwersalny jest bardzo wszechstronny i poradzi sobie z uszczelnieniem wielu miejsc, to jednak nie posiada właściwości przeciwgrzybiczych i bakteriobójczych, które są istotne w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności. W związku z tym, lepszym rozwiązaniem do łazienki będzie silikon sanitarny, który zawiera dodatki hamujące rozwój pleśni, grzybów i bakterii. Dzięki temu pozwala na zapobieganie nieestetycznym przebarwieniom i nieprzyjemnym zapachom w miejscach, gdzie wilgoć sprzyja rozwojowi mikroorganizmów.
Wyróżniki silikonu sanitarnego
Silikon sanitarny to specjalistyczny rodzaj uszczelniacza, który został stworzony z myślą o miejscach, w których występuje wilgoć, takich jak łazienki czy kuchnie. Jego głównym zadaniem jest zapewnienie szczelności połączeń między różnymi materiałami budowlanymi, jednocześnie zapobiegając rozwojowi pleśni, grzybów i bakterii. Dzięki swoim składnikom jest odporny na długotrwały kontakt z wodą i środkami chemicznymi, co pozwala na jego bezpieczne eksploatowanie oraz czyszczenie. Świetnie sprawdzi się w różnych zastosowaniach, ponieważ podobnie jak produkt uniwersalny dobrze przylega do większości materiałów budowlanych, takich jak: ceramika, szkło, tworzywa sztuczne czy niektóre metale.
Zastosowanie silikonu sanitarnego
Główne zastosowania silikonu sanitarnego to:
- uszczelnianie połączeń między różnymi elementami wyposażenia łazienek i kuchni, takimi jak: luki między wanną czy umywalką i ścianą czy pomiędzy zlewem i blatem kuchennym,
- wypełnianie fug między płytkami ceramicznymi,
- do naprawy zużytych uszczelek w armaturze łazienkowej.
Czym się różni silikon uniwersalny od sanitarnego?
Główna różnica między silikonem uniwersalnym a sanitarnym polega na zastosowaniu. Ten uniwersalny, choć może być używany w łazience, nie posiada dodatków przeciwgrzybicznych i przeciwdrobnoustrojowych, które są charakterystyczne dla produktu sanitarnego.
Wybór odpowiedniego silikonu zależy od miejsca, w którym będzie stosowany oraz od wymagań, jakie stawiasz przed materiałem uszczelniającym. Jeśli zależy Ci na maksymalnej ochronie przed wilgocią i rozwojem mikroorganizmów, warto wybrać ten sanitarny, a gdy poszukujesz wszechstronnego produktu, który sprawdzi się w różnych sytuacjach — uniwersalny będzie dobrym wyborem.