Akryl czy silikon? Co wybrać do uszczelniania?

Najpopularniejszymi materiałami do uszczelniania są akryl i silikon. Dzięki nim możliwe jest zabezpieczenie ważnych elementów przed wilgocią, czy zanieczyszczeniem. Są one ze sobą często mylone, dlatego warto poznać ich dokładną charakterystykę, różnice, jakie między nimi występują i oczywiście odpowiednie zastosowanie.

Akryl – zastosowanie

Uszczelniacze takie jak akryl budowlany posiadają wiele zalet. Między innymi są odporne na niesprzyjające warunki pogodowe, takie jak promieniowanie UV, czy niskie temperatury. Najczęściej wykorzystywane są przy takich pracach, jak spoinowanie połączeń elementów ścian, a konkretnie akryl do wypełniania szczelin świetnie sprawdzi się w przypadku uszczelniania, czy też wypełniania łączeń pomiędzy płytami kartonowo-gipsowymi.

Akryl do uszczelniania sprawdza się w uzupełnianiu różnego rodzaju szpar, rys, czy pęknięć. Możliwe jest również uszczelnianie okien akrylem, czy też zabezpieczanie pian poliuretanowych przed działaniem promieni słonecznych.

Silikon – zastosowanie

Silikon jest często wykorzystywany w branży budowlanej. Używa się go głównie do wykończeń, takich jak wypełnianie narożników i luk, a także jako uszczelniacz. Po utwardzeniu w temperaturze pokojowej tworzy trwałą, nieprzepuszczalną barierę, która doskonale wypełnia szczeliny i zabezpiecza przed przenikaniem płynów. Silikonów jako uszczelniacze używa się zarówno w pracach w warunkach domowych, ale i przemysłowych.

Akryl a silikon – różnice

Bez wątpienia oba materiały charakteryzują się dużą elastycznością oraz uniwersalnością. Jednak zastosowanie ich w niewłaściwy sposób, może przynieść więcej szkody niż pożytku, dlatego tak ważne jest, aby wiedzieć, co je różni. Przede wszystkim wiele osób zastanawia się co wybrać, akryl czy silikon na zewnątrz? Otóż dużo lepiej sprawdzi się akryl, który warto wykorzystać do uszczelniania rynien, rur spustowych, czy nawet powierzchni betonowych.

Jeśli natomiast pada pytanie o akryl czy silikon do łazienki, to zdecydowanie polecamy silikony, które wykazują się wyższą odpornością na wilgoć, wysokie temperatury, a także działanie różnego rodzaju chemikaliów.

Czy silikon można malować?

Szukając odpowiedniego materiału do uszczelniania lub wypełniania szczelin, należy wziąć pod uwagę wiele kwestii, w tym tą, czy dana powierzchnia będzie w przyszłości malowana. Okazuje się bowiem, że akryl w przeciwieństwie do silikonu można szlifować oraz malować. Ponadto akryl budowlany w kontakcie z metalem nie powoduje jego korodowania.

Biorąc pod uwagę wszystkie poruszane kwestie, wiele osób może się zastanawiać, co w takim razie wybrać w przypadku łazienki lub kuchni? Najlepiej jest zaopatrzyć się w oba materiały. Silikon sanitarny świetnie sprawdzi się tam, gdzie może gromadzić się woda, czyli np. w narożnikach ścian, pod prysznicem, czy przy wannie. Akryl z kolei warto wykorzystać w suchej strefie łazienki.

Na koniec warto jeszcze zwrócić uwagę na to, jak odróżnić silikon uniwersalny od sanitarnego? Otóż poza informacjami zawartymi przez producenta na opakowaniu produktu, silikon sanitarny wydziela kwaśny, charakterystyczny zapach.